Nazwisko właściciela serwisu
BIP    RCE
Statystyki
Dzisiaj: 93
Wczoraj: 1683
Ten tydzień: 7862
Ten miesiąc: 20942
Wszystkich: 1576414
  Strona główna » Dziecko- zagrożenia i ochrona » Dziecko i Narkotyki
Dziecko i Narkotyki

Informacje przedstawione w tym miejscu mają pomóc w rozwiązaniu problemu, który może dotknąć każdego z rodziców. Należy pamiętać, że kontakt z narkotykami i zazwyczaj prowadzi do kontaktu z organami ścigania i konsekwencji prawnych.

 

Dowodami na to, że dziecko przyjmuje narkotyki są dziwnie wyglądające niedopałki papierosów, szklane lufki, proszek w zwitkach papieru, małe plastikowe torebki, tabletki lub kapsułki. Wzbudzić podejrzenia może też nietypowy zapach wydobywający się z łazienki, pokoju dziecka lub dziwny zapach oddechu lub potu, maskowanie zapachu narkotyków np. odświeżaczami powietrza czy kadzidełkami, częste wietrzenie pokoju. Ponadto wypryski lub ranki w okolicach ust i nosa, popękane czy wysuszone usta, przekrwione oczy, szeroki lub wąskie źrenice, przewlekły kaszel i przeziębienie. Odkrycie igieł, strzykawek lub ampułek świadczy, że problem jest poważny.

Jeżeli stwierdzisz jednocześnie kilka z tych objawów, powinieneś nabrać podejrzeń. Można je jeszcze  zweryfikować przez tzw. test oczny . 

Jeśli zauważysz u swojego dziecka:

 • zaczerwienienie spojówek,
 • łzawienie,
 • opadnięcia powieki (zakrywa od góry więcej niż 2 mm rogówki),
 • zaczerwienienie brzegów powiek,
 • nadmierne rozszerzenie źrenicy (średnica ponad 6 mm),
 • nadmierne zwężenie źrenicy (średnica poniżej 3 mm).

Możesz zastosować prostą metodę badania oczu:

 1. Reakcja źrenic na światło.
  Skieruj światło latarki kolejno na poszczególne oczy dziecka. Jeśli reakcja źrenic na światło jest nienaturalnie powolna, coś jest nie tak.
 2. Obserwacja oczopląsu.
  Poruszaj palcem przed oczami dziecka. Zatrzymaj palec nieruchomo na kilkanaście sekund. Jeśli zauważysz oczopląs gałek ocznych lub ich drgania podczas wpatrywania się w nieruchomy palec, może to być objaw zażywania narkotyku.
 3. Obserwacja zbieżności oczu.
  Przesuwaj palec z odległości ok. 20 cm do czubka nosa i przytrzymaj go dotykając do nosa dziecka przez ok. 5 sek. Jeśli dziecko nie potrafi śledzić ruchu palca, może to być niepokojący sygnał.

W przypadku zweryfikowanych podejrzeń radzimy skontaktować się ze specjalistami z Poradni  Profilaktyki i Terapii Uzależnień  MONAR w Kielcach , ul Malików 150B ,25-639 Kielce ,tel.: 41 367 369

Ośrodek działa niezależnie od organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wizyta w ośrodku nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

Pomocne linki:

http://www.narkomania.org.pl/ - PORADNIA to serwis adresowany do wszystkich osób, które stykają się z problemem narkomanii

www.narkomania.gov.pl - Strona Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: epidemiologia zjawiska, adresy poradni i ośrodków, telefon zaufania, poradnia internetowa, system certyfikacji i szkoleń itd.

 http://narkotyk.co -  Strona Narkotyki i Ty  

http://zdrowie.flink.pl/narkotyki.php  Narkotyki u dziecka


narkotyki_k74.JPG
 
© 2018 Nazwisko właściciela serwisu
Powered by NET System